Oda Faaliyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Written by Genel

oda faaliyet belgesi nedir

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Oda faaliyet belgesi örneği incelendiği zaman bu belgenin; işletmelerin, şahıs firmalarının ya da esnafların hizmetlerini aktif olarak yürüttüklerini kanıtlayan resmi evraktır. Hizmet verdiği iş kolu fark etmeksizin işletmelerin, bağlı bulundukları odalardan temin edilen bu belge sayesinde sunduğu hizmetlerin detayları ve bu hizmetlerin aktif olarak devam ettiği kanıtlanabilmektedir.

Oda faaliyet belgesi özellikle kredi talebinde bulunacak olan işletmelerin mutlaka edinmesi gereken belgeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra faaliyet belgelerinde işletmenin; adres, faaliyet alanı, telefon vb. birçok bilgisi yer almaktadır. Bu sayede işletmelere dair birçok önemli bilgi kolayca öğrenilebilmektedir.

Faaliyet Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Faaliyet belgesinde yer alan bilgiler işletmelerin tüm özelliklerini göstermeye yönelik hazırlanmaktadır. İşletmelerin faaliyete başladığı tarihten, hizmet alanına kadar tüm detaylar bu belge üzerinde düzenlenebilmektedir. İşletmeler için hayati olan bu belge sayesinde işletmelerin kredi ve fuar gibi birçok önemli hizmetten yararlanmaları mümkündür. Faaliyet belgesinde yer alan bilgiler ise;

 • Ticaret sicil numarası
 • İşletme adresi
 • İşe başlama tarihi
 • Faaliyet alanı
 • Kayıtlı olunan oda bilgisi
 • İletişim bilgileri vb.

Birçok farklı bilgi yer almaktadır. İşletmelerin faaliyetlerine yönelik tüm bilgilerin ayrıntılı olarak yer aldığı faaliyet belgeleri bağlı bulunan ticaret odalarından temin edilebilmektedir.

Oda Faaliyet Belgesi Ne İşe Yarar?

İşyeri faaliyet belgesi almak işletmelere birçok açıdan fayda sağlayacaktır. İşletmelerin yapmakta oldukları faaliyetlere ilişkin bir kanıt niteliği taşıyan belgeler özellikle firmaların kredi işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan belgeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun yanı sıra faaliyet belgeleri;

 • Kredi çekme işlemlerinde
 • İhaleye katılmak için
 • Vize işlemlerinde
 • Fuar katılımlarında vb.

Farklı faaliyetler için kullanılabilmektedir. İşletme kredisi çekmek için ya da kamu ihalelerine katılmak için bu belgenin mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. Birçok farklı işlem için firmanızdan bu belge talep edilebilmektedir.

Oda Faaliyet Belgesi Nereden Alınır?

Faaliyet belgesi alma işlemleri işletmelerin bağlı oldukları ticaret ya da meslek odalarından temin edilebilmektedir. Bunun yanı sıra resmi işlemlerde kolaylık sağlamak için uygulamaya başlanan E – devlet sistemi üzerinden ve odaların resmi internet adresleri üzerinden de bu belgeler talep edilebilmektedir. Oda faaliyet belgesi;

 • E – devler üzerinden
 • Bağlı olunan odalardan (örneğin: şoförler odası, ticaret odaları vb.)

Temin edilebilmektedir. Banka, konsolosluk ve diğer resmi kurumlar tarafından firmanız ile gerçekleştirmek istediğiniz faaliyetlere yönelik faaliyet belgesi sıklıkla talep edilmektedir. Faaliyet belgesini kısa süre içinde almak için vatandaşların E – devlet sistemi üzerinden Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi’ne (ESBIS) giriş yapmaları gerekmektedir.

Faaliyet Belgesi Geçerlilik Süreleri Ne Kadardır?

Faaliyet belgesi geçerlilik süresi genellikle üç ay olarak belirlenmiştir. Ancak faaliyet belgesi talebinde bulunan resmi kurumların isteklerine göre son altı ay içinde alınan faaliyet belgeleri de geçerli olabilmektedir. Genel olarak işletme faaliyet belgelerinin kanunu bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Bu nedenle faaliyet belgesi talep eden kurumun faaliyet belgesini hangi süreler içinde alınmış olması gerektiğini açıkça belirtmesi gerekmektedir.

Talep edilen kuruma belirlenen sürenin dışında alınmış bir faaliyet belgesiyle başvurmanız halinde bu belgenin geçerliliği söz konusu değildir. Bu nedenle kurumların istediği süre içinde faaliyet raporlarınızı oluşturmanız gerekmektedir. Resmi olarak faaliyet belgelerinin geçerlilik süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. Çeşitli meslek odalarının resmi internet adresleri üzerinden faaliyet belgelerinizi güncellemeniz de mümkündür.

Oda Faaliyet Belgesi Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Faaliyet belgesi almak için gereken belgeler arasında işletme sicil numarası yer almaktadır. Herhangi bir işletmenin faaliyet belgesi alabilmesi için gerekli olan tek şart; işletmelerin sicil numaraları ya da işletme sahibine ait sicil numarasıdır. Bunun yanı sıra faaliyet raporunuzu odalardan alabilmek için bağlı olduğunuz odaya herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.

Oda faaliyet belgesi almak için işletmelerin bağlı oldukları odalara giderek belirli bir ücret ödemesi gerekir. Bu ücretleri ödedikten sonra faaliyet belgelerinizi odanızdan temin edebilirsiniz. Odaların online hizmetlerini kullanarak da bu belgeyi almanız mümkündür.

Faaliyet Belgesi İş Kodları Nelerdir?

Oda faaliyet belgesi kodları özellikle odalara yeni üye kaydı yapılırken, Mesleklerin Gruplandırılması Yönetmeliği kapsamında belirlenmektedir. İşletmelerin Ticaret Sicil Müdürlüğüne bildirdikleri faaliyet alanına göre yapılmaktadır. Faaliyet kodu: Avrupa Birliği ekonomik faaliyetlerin istatiksel olarak oluşturulmasını sağlayan 6 haneli NACE kodlarına göre belirlenmektedir. Faaliyet belgesinde yer alan kodlar;

 • 01 – Meyve ve sebze işlenmesi ve ticareti
 • 04 – hububat ve bakliyatın işlenmesi ve ticareti
 • 15 – mühendislik ve mimarlık
 • 16 – inşaat malzemeleri üretim ve ticareti
 • 19 – yük ve eşya taşımacılığı vb.

Faaliyet belgesinde işletmelerin aktif olarak hizmet verdiklerini ifade eden iş kolları bu kodlar yardımıyla sınıflandırılmaktadır. Üye işletmeler için birden fazla meslek kodunun verilmesi mümkün değildir. Bu nedenle odalara yeni kayıt yapan firmaların mutlaka tek bir kod ile belgelerini oluşturmaları gerekmektedir. Birden fazla hizmet alanında faaliyet yürüten işletmelerin gerekli şartları taşımaları halinde bu durumlarını Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmeleri gerekmektedir.

NACE Faaliyet Kodları ve Meslek Gruplandırması Nedir?

NACE faaliyet kodu Avrupa’da ekonomik ve ticari faaliyetlerin yayılması, üretilmesi ve istatiksel olarak sınıflandırılmasına yarayan bir kodlama sistemidir. Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC) ile bağlantılı olan bu kod sayesinde firmaların faaliyet belgelerinde hangi alanda faaliyet gösterdikleri ayrıntılı olarak açıklanabilmektedir. Bu kod aynı zamanda işletmelerin faaliyetlerinden doğacak olan tehlike boyutlarını da göstermektedir. Faaliyet raporlarında belirtilen meslek kodlarının detaylandırılmasıyla oluşturulan bu kodlar tüm işletmeler için kullanılmaktadır. Örneğin:

 • 01 Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti kodu için;
 • 01.13.17 – şeker pancarı yetiştiriciliği
 • 01.21.05 – üzüm yetiştiriciliği (şarap, sofralık vb.)

Olarak faaliyetlerin kodlarına göre birçok farklı alt NACE kodu ve açıklaması bulunmaktadır. Tüm sektörler ve faaliyet alanları için farklı bir NACE kodu ve meslek gruplandırma kodu kullanılmaktadır.

Faaliyet Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Faaliyet belgesi sorgulama işlemleri için vatandaşların online birçok yöntem kullanması mümkündür. Faaliyet belgesi sorgulama işlemleri için;

 • Ticaret odaları online hizmetleri ve
 • E –devlet (ESBIS)

Üzerinden sorgulama işlemleri ve faaliyet belgesi alma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden bu işlemleri yapmak istemeyen kişiler; bağlı oldukları il ve ilçenin odalarına müracaat ederek bu belgeleri belirli bir ücret karşılığında temin edebilirler.

İnternet Üzerinden Oda Faaliyet Belgesi Nasıl Alınır?

E – imzalı faaliyet belgesi almak için ilk olarak işletmelerin bağlı oldukları ticaret odalarının internet hizmetlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Sicil numarası ile mesai saatleri içinde odaların resmi web sayfaları üzerinden hem sorgulama işlemleri hem de faaliyet belgesi oluşturma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. E – devlet üzerinden e –imzalı sicil tasdik namesi alabilmek için izlenmesi gereken adımlar;

 • E – devlet (ESBIS) giriş yapılır
 • Aldığı belgeler sekmesi tıklanır
 • Mevcut belgeler arasında faaliyet belgesi seçilir
 • İndir ya da yazdır butonuna tıklayarak belgenizi alabilirsiniz.

Gelişen teknolojik altyapı sayesinde resmi işlemler artık E – devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Oda faaliyet belgesi almak için odaların online hizmetlerini ya da E – devlet kapısını tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KOBİ Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 5 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir