Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

OKS NEDİR, DÜZENLİ OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR

Written by Genel

otomatik katılım sistemi nedir

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

OKS yani Otomatik Katılım Sistemi gibi ödemeler bazen işverenlerin kafasını karıştırabiliyor. Bize çokça sorulan hususlardan birisi olduğu için bu konuda bir içerik hazırlama ihtiyacı duyduk. Umarız işinize yarar. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz.

OKS İşlemlerinden Kim Sorumludur?

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren ilgili kanunun hükmü uyarınca işverenler, çalışanların tasarruflarını yatırım haline getirmesi ve emeklilik döneminde refah düzeyini yükseltebilmeleri, ayrıca ekonomiye katkıda bulunmak için çalışanlarını Otomatik Katılım Sistemi’ne; OKS’ne, dahil ettirmekle yükümlüdür.

İsverenler sisteme çalışan sayılarına göre belli dönemlerde dahil oldular ve 1 Ocak 2019 tarihinde 5-9 arası çalışanlı işverenlerin de katılımıyla, işveren katılım sürecini tamamladılar.

OKS için İşveren Yükümlülükleri Nelerdir?

İşverenlerin yükümlülükleri; çalışan sayılarına göre yayınlanan tarihlerde, uygun bireysel emeklilik şirketini seçerek sisteme dahil olmak, OKS’ne katılması  gereken çalışanların sisteme katılımını sağlamak, Otomatik Bireysel Emeklilik sözleşmelerini yapmak, katkı paylarını belirlenen günde emeklilik şirketine ödemektir.

Bireysel Emeklilik Şirketi seçimi nasıl yapılır?

OKS kapsamına giren işverenler, yetkilendirilmiş en az bir emeklilik şirketi sözleşme yapar. Seçimde çalışan talepleri, emeklilik şirketinin fon becerileri gibi kıstasları göz önünde bulundurabilir.

OKS’de Katılımı Sağlanacak Çalışanlar Kimlerdir?

OKS, var olan çalışanlarla beraber, sisteme girme kriterlerindeki, daha önce çalıştığı yerde sisteme dahil olmuş, sözleşmesi olan ya da caymış yeni çalışanlarıda kapsar.  

İlgili hükümler takip edilerek, eğer seçilmiş emeklilik şirketinin varsa bilgilendirme ağından da yararlanarak, çalışanların OKS’ye girme kriterlerinde değişiklik varsa, o an çalışan ama daha önceki kriterlere uygun olmayan çalışanların da sisteme dahil edilmeleri takip edilmelidir. Çalışanlar gün sayısına bakılmaksızın OKS’ne dahil edilir. İşten ayrılan veya ara veren çalışan durumları da, bireysel emeklilik şirketine iletilmelidir. Stajyer için SGK ödemesi firma tarafından yapılmıyorsa sözleşme başlatılmamalıdır. Çalışanlar gün sayısına bakılmaksızın OKS’ne dahil edilir. İşten ayrılan veya ara veren çalışan durumları da, bireysel emeklilik şirketine iletilmelidir.

Fon ve diğer seçimler sözleşme sahibine ait işlemlerdir. İşveren ilk giriş aşamasında çalışanlardan faizli veya faizsiz olarak fon dağılım tercihlerini alabilir ve değişiklik yapmak isteyenler emeklilik şirketi aracılığıyla faizli/faizsiz fon değişikliğini yapabilir.

OKS Katkı Payları Nasıl Ödenir?

Genelde bireysel emeklilik şirketinden alınan aktiflik durumuna göre çalışan listesi, bordroyu yapan birim ya da çalışana iletilir. OKS için en az kesilecek tutar, özel sektör için prime esas kazançlarının %3’üdür. Kesintiler bireysel emeklilik şirketine iletilir, ve işleyişine göre bireysel emeklilik şirketine ödenir.

Sözleşmesi oluşturma sırasında genelde sgk işyeri sicil numarası, çalışan TC numarası, IBAN, cep telefonu numarası gibi bilgilere ihtiyaç duyulur.

OKS ile ilgili işveren süreçleri kısaca bu şekildedir, konuyla ilgili mali müşavir ya da bireysel emeklilik şirketinizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bireysel emeklilik şirketi seçerken şuradan yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fiyatlandırma (Fiyat Koyma) Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde fiyat koyma, fiyatlandırma ve ücret tarifesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
Otomatik Katılım Sistemi Nedir?
Yazı Adı
Otomatik Katılım Sistemi Nedir?
Tanım
1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren ilgili kanunun hükmü uyarınca işverenler, çalışanların tasarruflarını yatırım haline getirmesi ve emeklilik döneminde refah düzeyini yükseltebilmeleri, ayrıca ekonomiye katkıda bulunmak için çalışanlarını Otomatik Katılım Sistemi'ne; OKS’ne, dahil ettirmekle yükümlüdür.
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 19 Haziran 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir