Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Ön Muhasebe Hangi Yöntemlerle Tutulur?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Diyelim ki bu işlemler gözünüzü korkuttu ve nasıl baş edeceğim diye düşünmeye başladınız. O halde şimdiye kadar denenmiş geleneksel yöntemlerden bahsedelim.

Ön Muhasebe için Defter Kullanmak

Bunlardan biri en geleneksel yöntem olan ve bakkal hesabı olarak bilinen “Deftere Yazma” yöntemi. Tüm ön muhasebenizi deftere kaydeder ve gerektiğinde tüm vaktinizi ilgili sayfayı bulmakla harcarsınız. İlaveten defterin yırtılma veya kaybolması gibi hiç hoş olmayan ihtimallerden bahsetmeye gerek bile yok. Kulağa çok da mantıklı gelmedi değil mi?

Ön Muhasebe Nedir? : Ön muhasebe kelimesini yeni kurulmuş bir işletmeniz varsa ya da hali hazırda kurulu olan bir işinizin patronuysanız o zaman sık sık duymuş olduğunuz bir kelime olarak değerlendirebiliriz. Ön muhasebe denildiği zaman genel muhasebe ile karıştırıldığını ve bu nedenle de yanlış bir algının oluşturulmuş olduğunu görebiliyoruz. Ön muhasebe işlev olarak bakıldığı zaman genel muhasebeden daha fazla önemlidir. Yani bir işletmenin can damarı denilebilir.

Ön muhasebeyi kısaca tanımlayacak olursak bir firmanın finansal yönetiminde her türlü verilerinin yönetilmesi işlemidir. Yani firmanın parası, müşterileri, stokları, çekleri, banka hesapları, senetleri gibi en temel unsurlarında kayıtlarını ve bunlarında hareketlerini takip eder. Şirketin kendi bünyesinde tutulması da önemlidir.  Devamı için tıklayınız….

Ön Muhasebe için Excel Kullanmak

Bir diğer yöntem Excel’e kaydetme yöntemi. Bu yöntemde işin içine formüller ve diğer fonksiyonlar girdikten sonra oldukça karmaşık hale gelmeye başlayabiliyor. İyi bir Excel kullanıcısı değilseniz istediğiniz raporları veya tabloları oluşturmanız saatlerinizi, hatta bazı durumlarda günlerinizi alabilir. Excel’i yalnızca bilgisayarınızda tutuyorsanız ve herhangi bir yedekleme yapmadıysanız, kaybolması, bilgisayarınızın bozulması ve çalınması durumunda verilerinizi kaybedebilirsiniz. Büyük miktarda veri ile çalışmanız halinde ise birden çok çalışma sayfasına ihtiyacınız olur ve bu da karmaşık bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda üzerinde çalıştığınız dosyanın çok yavaşlaması ya da çökmesi gibi sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Excel’in bir diğer zorluğu ise daha önce yapmış olduğunuz işlemlerinizi ararken bulmanın hiç de kolay olmamasıdır.

Ön Muhasebenin Şirket İçinde Tutulması

Bazı şirketler ise çoğunlukla şirket içinde bir muhasebeciye sahip olduklarından, bir masaüstü yazılım ve bir ön muhasebe elemanı yardımıyla işlerini çözebiliyorlar. Bu durumda yazılımın lisans ücretini, bununla beraber gelecek danışmanlık ücretlerini ve ön muhasebe elemanı çalıştırmanın getirdiği maliyetleri hesaba katmakta fayda var.

Peki, Ön Muhasebe Yerine Asıl İşlerine Odaklanmak İsteyenler Ne Yapıyor?

Bunun dışında finans yönetiminde zorlanmamak için finansal verilerini online ön muhasebe programlarında tutmayı tercih eden firmalar da bulunmaktadır. Online ön muhasebe programları ile verileriniz bulut tabanlı bir uygulamada tutulur. Böylece internete erişiminiz olan her yerden bilgilerinize erişim sağlayabilirsiniz. Üstelik verilerinizin kaybolması, defterinizin zarar görmesi ve Excel tablolarınızın çökmesi gibi sıkıntılar da yaşamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 16 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir