Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Şahıs Şirketi ve Limited Şirket Nedir?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bu iki şirket türü arasındaki farkı tam olarak anlayabilmek için öncelikli olarak bu ikisini de ayrı ayrı tanıyarak başlayalım. Dolayısıyla makalemizin devamında da bu iki şirket arasındaki farkı daha da iyi anlamış olacaksınız.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi ortakları ve şirketin mal varlıklarının bütünleşmiş olduğu bir şirket türüdür.  Bu şirket türünün kendisine göre avantajı vardır. Örneğin diğer şirket türlerine göre çok daha basit bir şekilde kurulabilir. Üstelik masraflarının diğer şirketlere göre daha düşük olması da bir avantajdır. Şahıs şirketleri girişimciler tarafından ilk olarak tercih edilir çünkü dinamiklik sağlayan bir yapısı vardır.şahıs şirketi kurulması kolaydır ancak her ne kadar kolay kurulmuş olsa da girişimi uzun vadeli bir şekilde düşündüğünüzde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir niteliği yoktur.  yani bu tür şirketlerde ortaklar doğrudan şahıslara endekslidir. Burada ortak değiştiriyor olmanız diğer şirket türlerine göre çok daha zordur.  Şahıs şirketi girişimciler açısından dinamikmiş gibi görünüyor olsa da yatırımcı açısından ortaklığın değişkenliğinin güç olmasından dolayı ilk etapta olabilir ancak sonraki dönemde şirketleşmenin de devamının getirilmesi ve meyvelerin toplanması noktasında sorun teşkil edebilecek özelliğe sahiptir.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Limited Şirket Nedir?

Limited şirket için kaba bir tabirle ve sizin anlayacağınız bir dilde tanımlama yapmak istedik. Para kazanmak iççin kurulan ve tüzel kişiliğe haiz birden çok ortağın aynı anda sahip olabileceği bir şirket türüdür. Girişimciler limited şirket kurulması noktasında daha fazla para kazanmak adına ve şahıs şirketlerine nazaran ortakların sorumluluklarının bilincinde olması ve bu sorumluluklarının da daha kısıtlı olması açısından ilk başlarda mantıklı bir şekilde görülebilir. Fakat limited şirketlerin şahıs şirketlerinden farklı bir şekilde kurulması için esas sermaye alt limiti sınırının olması gerekir. Şahıs şirketlerinde bu durumun olması aranmaz. Bugün limited şirketinde bu limit Türk Ticaret Kanununda belirlenmiş olan 580. Maddeye göre 10,000,00 TL olarak belirlenmiştir. Aslında girişimcilerin ilk başta şahıs şirketi olarak kurulmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de budur.  Girişimciler ilk başta şahıs şirketi olarak kurulduktan sonra kendi gelişimlerini tamamlamaları sonrasında kapasitelerini artırarak anonim şirket ya da limited şirkete dönüştürülmektedirler.  Uygulamanın bu şekilde ilerlemesinin nedeni ise kapital sistemdir. Firmalar büyümeye başladıkça ve büyüdükçe ayaklarını daha sağlam bir şekilde yere basacaklardır.

Burada girişimi tanımlarken bir kıvılcım tanımlamasını yapabiliriz. Bu kıvılcım bir anda büyüyebilir ve büyüdükçe de etrafına dizilmiş olan her türlü taşları da yakıp geçer. Dolayısıyla bu ateş bir kez büyümeye başladığı zaman kontrol edilmesi de güçleşecektir. Eğer ki sizde kontrolünüzü sağlamak ve ayaklarınızı yere daha sağlam adımlarla basmak istiyorsanız yapılaşma sürecinizi de gözden geçirmeniz gerekecektir.

Limited Şirket mi Şahıs Şirketi mi?

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi aslında bu iki şirket türü de birbirinden farklı mekanizmalara sahiplerdir. Dolayısıyla sizde kendi girişiminize başladığınız zaman öncelikli olarak sizin için en uygun olan modeli tercih etmek zorundasınız. İmkanlarınız ve de hedefleriniz dahilinde ilerlemeye çalıştığınız da şahıs firması olarak başladığını bu yolda bir limited şirket haline de dönüşebilirsiniz. Kısa vadeli planlarınız da şahıs şirketlerinin her zaman avantajlı olabileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de uzun dönem bir yatırım yapılacaksa o zaman limited şirket daha faydalı olacaktır.

Limited şirketleri şahıs şirketlerine göre daha sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de ayaklarınızı daha sağlam bir şekilde yere basarsınız. Kuracağınız şirketinizle alakalı olarak uzman hukukçular ve mali müşavirlerden destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 14 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir