Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Satın Aldığım Evde Kiracı Oturuyor Ne Yapmalıyım?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kiracı Oturan Evi Satın Almak

İnsanlar günlük yaşantılarını sürdürürken aynı zamanda da gelecek için planlamalar, yatırımlar yapmaya çalışırlar. Bunun içinde başlangıç noktası bir araba ve bir ev olmuştur. Geleceğin garanti altına alınması şeklinde değerlendirilen ev alırken aynı zamanda çocuklarına bırakabilecekleri bir taşınmazlarının olmasını da arzu ederler. İyi bir yaşam standardı sağlamak için alınan konutlar bazen içinden çıkamayacakları süreçlere götürmüş olsalar da doğru bir planlama yapıldığında karlı bir yatırım olmuştur.

Bir evinizin olmamasının pek çok dezavantajı var örneğin sürekli yer değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tam alışmış olduğunuzu düşündüğünüz evinizden sokağınızdan ve mahallenizden sırf ev sahibinin isteği üzerine taşınmak durumunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla kiracılık bir anlamda ikili ilişkilerinde çok yoğun bir şekilde gerçekleştiği zamandır. Bunun için uzun süren kiracılık dönemi de insanlar üzerinde bir sıkılganlık yaratabiliriz. Bazı insanlar yatırım amaçlı olarak konut satın almış olabiliyorlar. Bu durumda da mutlaka dikkatli hareket etmek gerekiyor. Bir ev için harcayacağınız paranın miktarını düşünürseniz burada paranızla rezil olmak tabiri kullanılabilecektir. Bir ev almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken ilk konu evin iskanının olup olmadığıdır. Çünkü iskan bir evin değerini artıran en önemli konuların başında geliyor. İskansız bir evi almak demek beraberinde bir çok borcu ve de sorunu da sırtlanmak demek olacaktır. dolayısıyla tüm hevesinizi kullanarak aldığınız evinizde canınız sıkılarak oturuyor olmak hiç de hoş bir duygu değildir. Bunun yanı sıra satın aldığınız evin içerisinde bir kiracı oturuyor olabilir. Üstelik bu kiracı çok uzun zamandan beri o evde oturuyorsa çıkmak istemeyebilir. Bunun içinde kiracılı bir evi alırken bir takım haklarınızın olduğunu bilmelisiniz. Gerçi bu şekilde hayırlı işlerde her iki tarafından gönül rızası olarak hareket etmesi her şeyden önce gelir. Ama ben burada hukuki yönden yapacaklarınıza dair bilgiler vermek istedim.

Satın Aldığım Evde Oturan Kiracının Tahliyesini İsteyebilir miyim?

Eğer satın almış olduğunuz evinizde kiracı oturuyorsa bu durumda evinizin tahliyesini isteyebilirsiniz. Fakat kiracının sizden önceki ev sahibi ile arasında bir kira sözleşmesi ya da buna benzer bir anlaşması bulunuyorsa farklı bir durum ortaya çıkacaktır. Burada evde oturan kiracıya  aylık bir süre vermek zorundasınız. Bu bir anlamda kiracıya verilmiş olan ihbar süresidir. Ancak kiracıların böyle durumlarda genellikle güçlük çıkarmış olduklarını biliyoruz. Bu durumda da kiracı tarafından 6 aylık bir oyalanma dönemi içerisine girebilirsiniz. Fakat yine de çıkmamakta diretiyorsa bu durumda kiracıyı mahkemeye vererek çıkarılacak kararla zorla evden çıkarabilirsiniz. İşte yukarıda belirttiğim gibi herşeyin gönül rızasıyla olması istenilen şey cümlesi de burada hakikatteki yerini bulmaktadır. Bunun için içerisinde kiracı oturan bir evi satın alacaksanız karşılaşabileceğiniz süreci de kafanızda tutmanız ve ona göre planlama yapmanız doğru olacaktır.

Kiracı ile Anlaşmak Gerekir mi?

Bize sorarsanız yeni bir ev aldığınız da ilk önce kiracınızla anlaşmaya çalışmalısınız. Çünkü daha sonrasındaki süreç iki taraf içinde can sıkıcı olabilir. Öncelikli olarak kiracınızla görüşün ve ona ne kadar bir süre istediğini sorun zaten konuşma süreci içerisinde onun yaklaşımı da az çok durumu ele verecektir. Siz de ona göre hareket edersiniz.  Ancak kira sözleşmesi bulunuyor ve bu da uzun bir süreyi kapsıyorsa o zaman bu sözleşmeyi çok iyice incelemenizi öneriyorum.  Sözleşme üzerinde ev sahibinin hakları ve kiracının hakları detaylı bir şekilde yazılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 21 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir