Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

SGK Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Written by Genel

SGK ödemeleri sorgulama nasıl yapılır

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

SGK ödemelerinin sorgulama işlemi e-Devlet aracılığı ile yapılmaktadır. E-devlet uygulaması ile sigortalı çalışanların prim borçları ya da prim günü sayıları hızlı bir şekilde görüntülenebilmektedir. Artık SGK ödemeleri sorgulaması yapmak isteyenlerin SGK şubelerinde uzun sıralar beklemelerine gerek kalmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital uygulamalarından yararlanmak isteyen tüm vatandaşlar için 4A-4B-4C hizmet dökümü belgesi de sağlanabilmektedir.

E-Devlet SGK Sorgulama

E-Devlet uygulaması ile SGK sorgulaması yapabilmek için e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra açılacak ekran aracılığı ile “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısı seçilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem sayesinde ödenmesi gereken en güncel borç tutarı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Aynı zamanda devlet bankaları sayesinde de borç sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Diğer SGK Sorgulama İşlemleri

E-Devlet yoluyla yapılan bazı SGK sorgulamaları şu şekildedir:

  • SGK 4A Hizmetleri,
  • SGK 4A Emekli Ödeme Bilgileri,
  • SGK 4A Hizmet Dökümü,
  • SGK 4B Borç Durumu,
  • SGK 4B Ödeme Belgesi,
  • SGK 4B Emekli Aylığı Hesaplama,
  • SGK Şahıs Ödemeleri Hizmetleri (Sorgulama ve Ödeme).

SGK Prim Borcu Nasıl Ödenir

SGK prim borcu ödemeleri öncesinde güncel borç miktarı hakkında sorgulama işlemi yapılması gerekmektedir. SGK borç ödemesi yapmak isteyenler İnternet Vergi Dairesi tarafından hazırlanan internet sitesi aracılığı ile işlem yapabilmektedirler. Aynı zamanda resmi devlet bankaları olarak hizmet vermekte olan Vakıfbank, Halkbank ve T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile de ödeme yapabilmek mümkündür. Vatandaşlar banka şubeleri, ATM’ler ya da internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanarak SGK prim borçlarını ödeyebilme şansına sahiptirler.

Ziraat Bankası Yolu ile SGK Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası ile SGK borcu sorgulaması yapmak için mobil uygulamalar ya da internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanılabilmektedir. Ziraat Bankası ve SGK arasındaki anlaşma sayesinde borç ödeme işlemi kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. SGK ödemeleri sorgulaması yapacakların T.C. kimlik numaraları ile bahsi geçen servislerden işlem yapmaları tavsiye edilmektedir. Ziraat Bankası kullanıcıları SGK borçlarını hızlı bir şekilde ödeyebilme şansına sahiptirler.

SGK Borçları Ödenmezse Ne Olur?

SGK borçlarının ödenmemesi durumunda gün başına faiz uygulanabilmektedir. Aynı zamanda gecikme zamlarının birikmesi durumunda zamanla haciz uygulaması başlatılabilmektedir. Bu yüzden SGK borç sorgulamalarının dönemsel olarak yapılması tavsiye edilmektedir. Adlarına dava ve icra takibi başlatılanların ileriki dönemlerde çıkarılacak olan yapılandırma veya taksitlendirme seçeneklerinden yararlanmaları mümkün olmamaktadır. Bu yüzden SGK ödemelerinin aksatılmaması oldukça önemlidir.

SGK Borçları Yapılandırılabilir mi?

SGK borçlarını yapılandırmak için belirli dönemlerde açıklanan kanunların takip edilmesi gerekmektedir. Dönem dönem yapılandırma konusunda çıkarılan kanunlarla SGK borçlarının taksitler halinde ödenmesi mümkün kılınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yılın bazı dönemlerinde çıkardığı genelgeler ile yapılandırma ve taksitlendirme olanağı sağlamaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin SGK tarafından yapılan açıklamaları takip etmeleri ve başvuru tarihlerine sadık kalmaları tavsiye edilmektedir.

SGK Borçlarına Uygulanacak Faiz Oranları

SGK borçlarına uygulanan faiz oranları hesaplanırken SGK tarafından en son yayınlanan ek sayılı SGK genelgesi baz alınmaktadır. Belirtilen tarih aralıkları içinde ödenmeyen borç tutarı için %3 ya da %2 oranında faiz uygulanabilmektedir. Bu faiz oranları mevcut borç miktarına bağlı olarak dönemsel aralıklarla artış gösterebilmektedir. Borcun tamamının ödeneceği güne kadar uygulanacak yüklü faiz oranları ile vatandaşların borç miktarı iki katına çıkabilmektedir. Bu tür uygulamalarla karşılaşmak istemeyen vatandaşların belirtilen tarih aralığı içerisinde SGK borcu sorgulaması yapmaları ve mevcut borçlarını ödemeleri beklenmektedir.

SGK ödemeleri ile ilgili profesyonel yardım almak için Çetinkaya Müşavirlik ve Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir? başlıklı makalemizde KOSGEB ve KOSGEB Makine Teçhizat Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
SGK Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yazı Adı
SGK Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır?
Tanım
SGK Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır? E-devletten sgk ödemeleri nasıl sorgulanır? SGK Ödeme işlemleri hangi bankalardan yapılır? sorularının cevapları burada
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 23 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir