Sıfır Sermaye ile İş Kurmak

Written by Genel

sıfır sermaye ile iş kurmak

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hepimizin hayalidir sanırım kendini işini kurmak. Sermaye ise çoğu zaman en büyük engellerden biri gibi gözükür. İşi kurmak başarılı olmak için yeterli olmadığından aynı zamanda işi devam ettirecek kadar da sermayemiz olması gerektiğini düşünürüz. İşte bu yazıda sıfır sermaye ile nasıl iş kurulur onu anlatacağız. Bu arada unutmayın Çetinkaya Müşavirlik tüm şirket kurma işlemlerinde size destek olmaya hazır.

Sıfır Sermaye ile Nasıl İş Kurulur

Burada kendinize ilk sormanız gereken hangi alanlarda yeteneğinizin olduğu ve sermayeye ihtiyaç duymadan neler temin edebileceğiniz. Diyelim ki kendi ürettiğiniz ürünleri internet üzerinden satmak istiyorsunuz. Bunun için bir websitesi, çeşitli grafikler gibi size maliyeti olacak şeylere ihtiyaç duyarsınız. Burada alternatifleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Mesela Facebook üzerinden ya da diğer sosyal medya platformları üzerinden satış yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak
Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

Buna ek olarak ücretsiz olarak ilan verip satış yapabileceğiniz de birçok platform mevcut. Grafik ihtiyaçlarınızı bile ücretsiz olarak Canva gibi platformlardan karşılayabilirsiniz. Başlangıç aşamasında internetin ücretsiz olarak sunduğu tüm nimetlerden yararlanmalısınız. Yeniliğe, denemeye ve gelişime açık olmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Diğer kritik nokta ise kazançlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz. İş planı yapmak daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz üzere çok önemli. İşinizi 1 ay sonra 6 ay sonra 1 yıl sonra nerede görmek istediğinizi daha işi kurmadan önce planlamanız gerekiyor. Kazançlarınızı her zaman servisi ya da sağladığınız hizmeti geliştirmeye yöneltmelisiniz. Buna ek olarak kazancınızın bir kısmını da reklam bütçesi olarak ayırmayı unutmayın.

Burada bir not olarak ülkemizde şirket kurmak isteyenlere önemli destekler sunan KOSGEB’den bahsetmek istiyoruz. Çetinkaya Müşavirlik Olarak KOSGEB ile ilgili bir çok yazımız mevcut yazılarımıza KOSGEB linkinden ulaşabilirsiniz.

Çetinkaya Müşavirlik ve Danışmanlık

Para Yatırmadan Yapılabilecek İşler

İçerik Yazarı – İçerik Üreticisi

Sıfır Sermaye ile Köpek Gezdirme İşi
Sıfır Sermaye ile İçerik Yazarı Olmak

Dijital medya geliştikçe ve ilerledikçe neredeyse her firma içerik ihtiyacını karşılamak için uygun fiyatlı çözümler arıyor. İşte tam burada siz devreye girebilirsiniz. Evinizde, kütüphanede ya da nerede çalışabiliyorsanız orada içerik üreterek ürettiğiniz içerikleri firmalara direkt olarak ya da aracı firmalara satabililirsiniz. İçerik Bulutu gibi sistemlere dahil olarak düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Hem de tüm bunları yapabilmek için ihtiyaç duyacağınız tek sermaye vaktiniz.

El Yapımı Ürünler

Eğer böyle bir beceriniz varsa el yapımı ürünler yapıp satmak da sıfır sermaye ile yapabileceğiniz işlerden birisi. Örneğin resim yapabiliyorsanız yaptığınız resimleri internet üzerinden satarak bir gelir elde edebilirsiniz.

Bakıcılık – Köpek Gezdirmek

Sıfır Sermaye ile Köpek Gezdirme İşi
Sıfır Sermaye ile Köpek Gezdirme İşi

Herhangi bir sermayeye ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz işlerden birisi de bakıcılık tarzı hizmetler. Köpek gezdirmek, köpek bakıcılığı hatta bazen evin kendisine bakıcılık yaparak para kazanabilirsiniz. Bu alanda genelde işi büyütmenin zor olduğu düşünülüyor ama aslında biz buna çok da katılmıyoruz. İki üç iş yaptıktan sonra bu alanda isim yapmak kolay olduğundan iş hacmi sizin yetişemeyeceğiniz kadar artabilir.

Tamirat İşleri

Eğer elinden her iş gelenlerdenseniz tamirat işleri yaparak da gelir elde edebilirsiniz. Başta kullanacağınız ekipmanları ödünç alabileceğiniz bir tanıdığınız varsa bu işe de sıfır sermaye ile girebilirsiniz. Ufak ufak başlayıp daha sonra işi büyütebilirsiniz.

İkinci El Eşyalar Satmak

Çevrenizde muhakkak kullanmadığı eşyalar olan tanıdıklarınız vardır. Onlardan bu ürünleri peşin para vermeden alarak satış yaptıktan sonra kendilerine ödeme yapma iş modeli ile ikinci eşyalar satarak para kazanabilirsiniz.

sıfır sermaye ile ikinci el eşya satmak
Sıfır Sermaye ile İkinci El Eşya Satmak

Tur Rehberliği

Tur rehberliği de hiç sermayeniz olmadan yapabileceğiniz işler arasında. Bunun profesyonel bir çalışma olduğunun farkındayız ancak başlangıç seviyesinde bulunduğunuz şehri göstererek gelir elde etmeniz mümkün. Daha sonra tur rehberliği ile ilgili gerekli çalışmaları gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Sıfır Sermaye ile Turist Rehberi Olmak
Sıfır Sermaye ile Turist Rehberi Olmak

Temizlik

Yine hiç sermayeniz olmadan yapabileceğiniz işlerden biri olan temizlik denince akla evlere temizliğe giden kadınlar gelebilir. Oysa sadece evlerin temizlendiğini düşünmemek lazım. Ofis, apartman, inşaat gibi birçok sektörde de temizlik hizmetlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden sıfır sermaye ile temizlik hizmetleri sunabilir ve işleri hızla büyüterek temizlik sektöründe aranan isimlerden olabilirsiniz.

Ev Yapımı Yemek

Günümüzde birçok insan dışarıdan yemek söylüyor. Tam burada siz devreye girerek özellikle iş yerlerine yakın yerlerde reklamınızı yaparak evde yaptığınız yemekleri satabilirsiniz. Fastfood yerine sizin yaptığınız sağlıklı yemeği yiyen müşterileriniz sizin reklamınızı yaptıkça müşteri kitleniz artacak ve çok kısa sürede işi büyüterek yemek dağıtımı ya da restoran tarzı bir girişimle müşterilerinize sağlıklı ve lezzetli yemekler sunabilirsiniz.

Teslimat İşleri

Gün içerisinde herkesin her yere gidecek vakti olmayabiliyor. İşte size bir iş fırsatı. Evrak ya da ürün teslim ederek hem yürüyüş yapabilir hem de gelir elde edebilirsiniz. Gün içinde hareket halinde olacağınızdan reklamınızı yapmak da son derece kolay olacaktır.

Sıfır Sermaye ile Teslimat İşleri Yapmak

Gördüğünüz gibi hiç sermayeniz olmasa bile kendi işinizi kurabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey pes etmeden kararlı bir şekilde işinize odaklanmak. Şirket kurma ve tüm müşavirlik işlemlerini bize bırakın. Çetinkaya Müşavirlik ve Danışmanlık olarak her zaman bize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde KOSGEB ve KOSGEB başvuru belgeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 26 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir