Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Tahvil Nedir ve Türleri Nelerdir?

Written by Gelir İdaresi Başkanlığı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Devletin, şirketlerin ve bankaların finansman sağlamak için bir yıldan uzun vadeli değerli kağıtlara tahvil denilmektedir. Türk Ticaret Kanunu’nun 420. maddesine göre “Anonim şirketlerin borç para bulmak için itibari kıymetleri eşit ve ibareleri aynı olmak üzere çıkardıkları borç senetleri” olarak tanımlanmıştır. Tahvil yatırımı için elinizdeki birikimi devlete, şirkete veya bankaya borç olarak verebilirsiniz. Tahvil veren kişi ya da kuruluş size yıllık faiz ve vade sonunda da tahvilin nominal değeri kadar anapara ödemesinde bulunur.

Tahvil Türleri

Sağladığı yarar, hak ve olanaklarına göre tahvil türleri şu şekildedir.

Devlet Tahvilleri

Hazine Müsteşarlığı’nın çıkardığı bir diğer adı hazine tahvilleri olan tahvillerdir. Parayı devlet kurumuna borç olarak verdiğiniz için parayı geri almama gibi bir ihtimal olmadığından en risksiz olanıdır.

Özel Sektör Tahvilleri

Özel şirketlerin veya bankaların çıkardığı tahvillerdir. Kendilerine uzun dönemde gelir kaynağı sağlamak isteyen şirketler çıkarmaktadır. Risk bakımından düşünüldüğünde ise en riskli gruptur. Dikkat edilecek nokta ise borç olarak verdiğiniz parayı geri alabilmek için şirket noktasında titiz davranmak. Yatırdığınız parayı geri alma konusunda kafanıza takılan bir nokta yok ise işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hamiline ve Nama Yazılı Tahviller

Tahvil üzerinde isim yazılı ise nama yazılı, isim yazılı değilse hamiline yazılı tahvildir. Nama yazılı tahvillerde üzerinde yazılı isimden başkası ciro ettiremezken hamiline yazılı tahviller kimin elindeyse o bozdurabilir.

Primli ve Başabaş Tahviller

Nominal bedelinin altında satışa sunulan tahvillere primli tahvil, nominal bedelle satılan tahvillere başa baş tahvil denilmektedir. Tahviller, nominal değerinin %5’i altında bir değerle satışa sunulabilir.

İkramiyeli Tahviller

Faiz ya da erken satış primi gibi avantajlarla tahvillerin finansman geliri sürekli kılınmaya çalışılmaktadır. Bu gibi avantajlar tahvili alırken size sunulur. Fakat bu tür uygulama ülkemizde mevcut değil.

Paraya Çevirme Kolaylığı Olan Tahviller

Tahviller vade sonunda faiziyle birlikte geri alınabilir. Fakat vade sonunun beklenmediği durumlarda paraya çevirebilen ve o güne kadarki faiz hakkını kullandıran tahviller de vardır bunlara  paraya çevirilmesi kolay evraklar denilmektedir.

Sabit ve Değişken Faizli Tahviller

Vade sonuna kadar bekletilen tahviller,tahvil bedelini ve faiz hakkını garanti etmektedir. Sabit faizli tahvillerde vade sonunda tahvil sahibinin alacağı bedel vade başında belirlenmiştir. Piyasa koşullarına göre faiz oranı değişen tahvillere ise değişken faizli tahvilli denilmektedir. Bunun amacı ise piyasalarda oluşabilecek olumsuzluklara karşı tahvil sahibini korumaktır.

Garantili ve Garantisiz Tahviller

Banka ya da şirketin güvencesi altında olan tahvillere garantili tahviller denilmektedir. Bunun dışındaki normal şartlarda işleyen tahviller ise garantisiz tahvillerdir.

Endeksli Tahviller

Altın ya da döviz gibi yatırım araçlarındaki artış oranına göre arttırılarak kişiye ödenen tahvillerdir. Bu tür faizler yatırımcıları faizlere karşı korumaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan İnternetten Satış Yapıyorum, Şirket Kurmalımıyım? başlıklı makalemizde internet satışı vergi ve internet satışı vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir