Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

TÜRMOB Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bu yazımızda adını çok kez duyduğunuz ancak genelde ne anlama geldiğini bilmediğiniz bir kelime olan TÜRMOB nedir ve görevleri nelerdir? Bu konu hakkında sizlere bilgi vermek istedim. Öncelikli olarak TÜRMOB’un Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği kelimelerinin kısaltılmasından oluştuğunu söyleyelim.

TÜRMOB bir anlamda muhasebecilik mesleği ile uğraşan kişileri temsil eden bir örgüt ve bu insanlar bu çatı altında bir araya gelmişlerdir.

TÜRMOB Nedir ve Nerededir?

Muhasebe mesleği mutlaka sertifikalı yani belgeli olarak yapılması gereken bir iş koludur. Bu insanlara da bir diğer isimleriyle Mali Müşavir denilmektedir.  Mali müşavirlik mesleği Türkiye’ de 1989 yılında tanınmış ve kanun statüsüyle belirlenmiştir.  Aslına bakarsanız kuruluş tarihinin de biraz geç olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. J

Mali müşavirlik mesleği tanınmış ancak bu mesleğinde kendi içerisinde bir takım riskleri mevcut. Bunun içinde mali müşavirlerin haklarının tanınması ve korunması aynı zamanda da disiplin edilmesi için örgütlenme oluşturuması şart koşulmuştur. Bu yerel örgütlenmeler ise kısaltma olarak SMMMO olarak belirlenmiştir. Mesela İstanbul SMMMO ya da İSMMMO gibi.

TÜRMOB nerededir sorusunun yanıtı olarak ise Ankara’dadır. Tarihini merak ediyorsanız bunun içinde resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Her Mali müşavir bağlı oldukları odanın, hem de TÜRMOB’un doğal olarak üyesidir.

Buraya kadar sanıyorum ki bu odanın ne olduğunu anladınız ve şimdi aklınızdaki soru işaretinin de TÜRMOB’un görevlerinin neler olduğudur.

TÜRMOB’un Görevleri Nelerdir?

Sivil toplum örgütlerinin kurulma amacı temsil ettiği üyelerin haklarını korumak ve onların meslekleriyle birlikte yüceltilmesini sağlamak. Bu anlamda da toplum adına çalışma yürütür demek yerinde olacaktır. TÜRMOB’un görevlerine kısaca bakacak olursak aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz.

 • Bu meslekte olan insanların menfaatlerini korumak
 • Muhasebe mesleği disiplininin oluşturulmasını sağlamak.
 • Mesleğin geliştirilmesini ve bu anlamda da çağa ayak uydurulmasını sağlamak.
 • Muhasebe mesleği ile ilgili olan yönetmelikleri hazırlamak
 • Maliye ve bunun gibi kurumlarla olan ilişkileri düzenlemek ve muhasebecilerin görüşlerini bildirmek.
 • Muhasebe odalarının arasındaki bağı kurarak iletişimsizliği ortadan kaldırmak.
 • Muhasebe meslekleri içerisinde kuralları belirlemek
 • Odaların ve kendisine bağlı olan birliklerin denetimini gerçekleştirmek.
 • Meslek kurallarına aykırı bir şekilde hareket edenleri tespit edip gerekli disiplin cezalarını vermek.

Yukarıda TURMOB’un görevleri konusunda önemli olan bazı maddeleri sizinle paylaştık ancak bunların dışında da yükümlülükleri olduğunu belirtmek isterim.

TÜRMOB Organları (Kurulu)

TÜRMOB görevlerini sağlıklı ve düzenli olarak yerine getirebilmesi için kendi içerisinde kurul oluşturmuş ve bu sayede hareket etmektedir. Yani bu birlik içerisinde yapılan hiçbir düzenleme etkinlik vs. gibi durumlar kendi başına alınmaz. Aşağıda TÜRMOB Kurulu başlıkta belirtilmiştir.

 1. Genel Kurul
 2. Yönetim Kurulu
 3. Denetleme Kurulu
 4. Disiplin Kurulu

Peki, bu genel kurulun görev üstlendiklerini merak ediyor musunuz? İsterseniz onu da kısaca açıklayalım.

TÜRMOB Genel Kurulu

Genel kurul içerisinde her muhasebe odasının seçmiş olduğu temsilciler vardır. Ve bu temsilciler ise genel kurulu oluştururlar. Her oda en az 3 temsilci göndermek durumundadır.

TÜRMOB Genel Kurulunun görevleri nedir?

 • Yönetim, Denetleme ve Disiplin üyelerini seçmek.
 • Bütçeyi onaylamak.
 • Uyulması zorunlu olan kararları almak.
 • Yönetim Kurulu’nu onaylamak,
 • Varlıkların satın alınması veya satılması için Yönetim Kurulu’nu yetkilendirmek.
 • Raporları inceleyip, tamamsa onaylamak.

Bir önceki yazımız olan Mali Müşavir Olmak Nasıl Bir Şeydir? başlıklı makalemizde beyanname, bürçe ve gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 7 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir