Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Written by Genel

Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası Nedir?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikası almak için ilk olarak tüm vatandaşların KOSGEB veri tabanına üye olmaları gerekmektedir. Elektronik ortam üzerinden rahatlıkla yapılabilen başvuruların ardından KOSGEB desteklerinden yararlanacak kişilerin eğitim kurslarına katılmaları gerekmektedir. Ömür boyu geçerlilik süresine sahip bu belgeler sayesinde yeni iş fikirlerine sahip kişilerin KOSGEB destekleri alarak faaliyetlerine başlamaları mümkündür. Uygulamalı girişimcilik sertifikası e-devlet şifresi ile yapılacak başvurular sonrasında verilebilmektedir.

KOSGEB tarafından ülke geneli üretim faaliyetlerini desteklemek ve ekonomiyi canlandırmak için verilen desteklerden yararlanmak için bu eğitim sertifikasına sahip olmak gerekmektedir. KOSGEB ve İŞKUR tarafından verilen eğitim kurslarına katılarak bu sertifikalar alınabilmektedir.  

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Belgesi Ne İşe Yarar?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi belgesi kısaca; KOSGEB tarafından yeni girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişiler için verilen ve KOSGEB desteklerinden yararlanmak için gerekli olan belgedir. Yeni Girişimcilik Destek Programı kapsamından yararlanarak hibe veya faizsiz kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Uygulamalı girişimcilik belgesi iş yeri açmanız ve destek almanız için gerekli olan tek şart değildir. Bu desteklerden yararlanmak için farklı şartlara sahip olmanız ve eğitim kurslarında öğrendiğiniz proje hazırlama yöntemlerini uygulayarak iş planı oluşturmanız gerekmektedir.

Yeni iş fikirlerinin desteklenmesi, girişimcilik faaliyetlerinin arttırılması ve ekonomide üretim faaliyetlerinin payının arttırılması adına bu destekler KOSGEB tarafından tüm vatandaşlara sunulmaktadır. Verilen bu desteklerden yararlanabilmeniz için sahip olmanız gereken en önemli belgeler arasında girişimcilik eğitim sertifikası yer almaktadır.  

Kimler Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası Alabilir?

KOSGEB girişimcilik sertifikası başvurusu için vatandaşların sahip olması gereken bazı şartlar belirlenmiştir. KOSGEB tarafından belirlenen bu şartlar verilen destek programlarının özelliklerine ve kapsamına göre farklılık göstermektedir. Genel olarak KOSGEB desteklerinden yararlanmak ve girişimcilik sertifikası almak için aranan şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Okur yazar olmak (bazı destekler için eğitim niteliği aranabilir)
 • Daha önce KOSGEB sertifikası almamış olmak
 • Kanunda belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olmak
 • Türkiye sınırları içinde yaşıyor olmak
 • KOSGEB eğitim kurslarını başarıyla tamamlamış olmak

Gerekmektedir. Bu genel şartları taşıyan kişilerin KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikalarını almaları mümkündür. Devlet desteklerinden yararlanarak iş yeri açmak isteyen kişilerin bu şartların yanı sıra bazı özel şartları da taşımaları gerekebilir. Bunun için alınmak istenen desteğin içeriği incelenmelidir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

KOSGEB girişimcilik sertifikası geçerlilik süresi belirli süreler için kısıtlanmamıştır. Teknik olarak alınan bu belgenin ömür boyu geçerliliği bulunmaktadır. Ancak bazı destek programları için KOSGEB tarafından alınmış sertifikaların süreleri belirtilebilir. Bu nedenle desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle almak istedikleri eğitim programını belirlemesi ve buna göre bir iş planını önceden oluşturması tavsiye edilmektedir.

KOSGEB yeni girişimciler için sunduğu hibe ve kredi desteklerini belirli şartlara göre sunmaktadır. BU şartlara sahip olan herkes sertifika programlarına katılabilirler. Kurstan başarılı olan kişilere bu sertifikalar verilmektedir. Alınan sertifikalar için herhangi bir geçerlilik süresi belirlenmemiştir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Sertifikası Kurs Başvurusu Nasıl yapılır?

Girişimcilik belgesi başvuru formu günümüzde e-devlet destekli olarak KOSGEB internet sitesinden alınabilmektedir. Geçmiş yıllarda direkt bağlı olduğunuz KOSGEB birimlerine giderek bu başvurular yapılmaktaydı. Ancak birçok resmi işlemin elektronik ortama taşınmasının ardından girişimcilik destekleri için de vatandaşların internet üzerinden başvurularını yapmaları mümkündür. KOSEB eğitim sertifikası başvurusu için;

 • E-devlet ve KOSGEB veri tabanına giriş yapılır
 • İlgili başvuru formaları elektronik ortamda doldurulur
 • Başvuru onaylanır

Bu adımları takip ederek KOSGEB eğitim programlarına başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuruların onaylanması halinde KOSGEB tarafından farklı başvuru belgeleri talep edilebilmektedir. Bu nedenle KOSGEB birimleri ile iletişime geçerek tüm adımlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Girişimcilik Eğitim Sertifikası Nereden Alınır?

Girişimcilik belgesi e-devlet başvurusunun ardından onaylanan kişiler belirli sürelerle KOSGEB girişimcilik eğitim kursuna katılmaları gerekmektedir. Belirli sürelerle verilen destek kurslarında başarılı olan adaylar için bu belgeler verilmektedir. KOSGEB eğitim sertifikası almak için verilen kurslar İŞKUR ve KOSGEB bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Girişimcilik eğitim sertifikası alan kişiler destek programlarından yararlanabilirler. Uygulamalı girişimcilik sertifikası KOSGEB onayı ile verilmektedir. Bu nedenle girişimciliğe ilişkin alınacak belgeler ve destekler KOSGEB bünyesinde verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kurs Eğitimlerinin Kapsamı Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu sonunda başarılı olan adaylar için eğitim sertifikası verilmektedir. Bu sertifikaya sahip olan kişiler KOSGEB üzerinden verilen desteklerden yararlanabilmektedir. KOSGEB girişimcilik eğitimi;

 • 32 saatlik ücretsiz eğitim programıdır
 • 4 ana modülden oluşur;
 • 1. Modül: girişimcilik özellikleri ve yeteneği test edilir
 • 2. Modül: iş planı ve proje kavramları öğrenilir
 • 3. Modül: iş planı ve proje içeriğinin geliştirilmesi için atölye çalışmaları yapılır
 • 4. Modül: İş planı ve projelerin hazırlama ve sunum kısmına ilişkin detaylar aktarılır

Eğitim kursu kapsamında uygulanan bu öğretiler sonucunda kişilerin KOSGEB desteklerinden rahatlıkla yararlanması mümkündür. KOSGEB desteklerinin alınabilmesi için bu kurslara katılım zorunludur. Devamsızlık yapan kişilerin sertifika almaları oldukça zordur.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sonrasında Destek Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik desteği almak için öncelikle ilgili kurslara katılmak ve gerekli sertifikalara sahip olmak gerekmektedir. KOSGEB desteği almak için kurulan işletmelerin üzerinden kuruluş tarihi itibariyle 2 yıl geçmemiş olması gerekmektedir. Yeni Girişimcilik Desteğine başvuru yapmak isteyen kişilerin yararlanmak istedikleri destek programına yönelik sertifika programlarına katılmaları ve iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunmaları gerekmektedir.

KOSGEB desteği almak için en mühim unsur iş planıdır. KOSGEB sertifika programları kapsamında iş planı hazırlama ve sunumuna ilişkin tüm detaylar öğretilmektedir. Kurs deneyimlerine bağlı olarak hazırlayacağınız iş planlarını danışmanlık hizmeti veren kurumlara sunarak hatalı ve eksik kısımların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

KOSGEB Yeni Girişimcisi Desteği Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

KOSGEB başvuru belgeleri proje ve verilen destek özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak bu belgeler benzerdir. KOSGEB eğitim kurslarından başarılı bir şekilde mezun olan kişiler başvurularını yapabilirler. Desteklerden yararlanmak için istenen belgeler;

 • Girişimcilik eğitimi sertifikası
 • Başvuru formu
 • İş modeli formu
 • İtiraz formu
 • Değerlendirme kriterleri formu vb.

Yer almaktadır. KOSGEB desteklerine başvuru yapan kişilerin bu belgeler ile bağlı oldukları KOSGEB üzerinden başvurularını yapmaları gerekecektir. KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmadan bu desteklere başvurulamaz. Bu nedenle ilk olarak destek almak için gerekli olan adımları takip etmeniz gerekecektir.

Girişimci İş Planı ve Proje Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB girişimcilik iş planı hazırlama işlemi KOSGEB desteklerinin alınabilmesi için belki de en önemli unsurlardan biridir. Genellikle KOSGEB kurslarına katılan 30 kursiyerden sadece 2’sine bu destekler verilmektedir. Bu nedenle iş planı burada belirleyici faktördür. Hazırlanan iş planları KOSGEB kuruluna sadece bir defa sunulmaktadır. Bu nedenle şansınızı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik sertifikası aldıktan sonra kurs boyunca öğrendiğiniz tüm adımları uygulayarak KOSGEB’e sunumlarınızı yapabilirsiniz. Genellikle kurul karşısında yapılan sunumlarda ufak hatalar için iş planının düzeltilmesi için süre verilmektedir. Ancak iş planında rastlanan büyük ve önemli hatalara ilişkin kurul doğrudan iş planını ve projeyi reddedebilir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 26 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir