Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Türkiye’ de her iki yılda bir neredeyse bir af niteliğinde vergilerde düzenlemelere gidiliyor. Dolayısıyla bu durumdan rahatsız olan mükelleflerde düzenli ödedikleri bu vergiler nedeniyle haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlar. Hükümet bu rahatsızlığın ortadan kaldırılması için geçtiğimiz yıl 6824 sayılı kanunun maddesi ile birlikte gelir vergisi kanununda değişikliğe gitmişti. Bu kez yapılan yeni düzenleme ile birlikte vergisini düzenli olarak ödeyen mükelleflere vergi indirimi konusunda bir çalışma başlattı. İstanbul mali Müşavir sitesi olarak bizlerde size vergi indirimi uygulamasından kimler yararlanacak ,vergi indirimi hangi beyannameleri kapsıyor ve sonradan yapılan tarhiyatlarda uygulama nasıl olacak? ayrıntılı bir şekilde değerlendirelim istedik.

Yapılan düzenleme sonrasında vergiye uyumlu olan mükelleflerin gerekli şartları taşımaları halinde yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri ile ilgili olarak vergilerinin % 5’i civarında indirim uygulanacak.

VERGİ İNDİRİMİ HANGİ BEYANNAMELERİ KAPSIYOR?

Açıklanan tebliğe göre vergi indiriminden yararlanabilmek için vergi mükellefi olan kişinin indirimin hesaplanmış olacak beyannamenin ait olduğu yıl ile bundan önceki son iki yılda maliye bakanlığına bağlı olan vergi dairelerine bildirilmesi gerekli olan gelir ve kurumlar vergisi, KDV, muhtasar gibi tüm vergilerini kanunda belirtilmiş olan tarihler arasında düzenli olarak ödemiş olmaları gerekiyor.

Yukarıda açıklanmış olan beyana göre vergi indirimine tabi olmayan grup ise emlak vergisi, MTV gibi vergiler.

Bunun yanı sıra kanunda belirtilmiş olan süre içinde bir beyanname verilmiş ise bu pişmanlıkla verilmiş olan beyannameler kapsamına girecek ve vergi indiriminde yararlanılmasına herhangi bir engel teşkil etmeyecektir. Fakat vergi indiriminden yararlanmak için beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin de kanuni süreleri içinde mutlaka ödenmiş olmaları gerekiyor.

SONRADAN YAPILAN TARHİYATLARDA UYGULAMA NASIL OLACAK?

Mükelleflerin vergi indiriminden yararlanması için indirim miktarının hesaplanacağı beyannamenin bulunduğu sene ve o sene öncesinden son 2 sene öncesine kadar ki sürede haklarında herhangi bir beyana tabi vergi türü itibarıyla haklarında idarece alınmış bir kararın bulunmaması gerekiyor. Bahsedilen süre içerisinde haklarında bir karar alınmış olan mükelleflerin tahriyatın kesinleşip kesinleşmemesine bakmadan indirimden yararlanması mümkün olmayacaktır. Yani burada yayınlanmış olan tebliğe göre kararın hangi yılın hesapları ile ilgili olduğuna değil fiili bir şekilde yapılmış olduğu yıla önem verilmektedir.

VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

  • Vergi indiriminin hesaplanacağı döneme ait olan kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken zaman öncesinden kesinleşmiş bir mahkeme kararıyla ortadan kaldırılması halinde şirket vergi indiriminden yararlanabilir.
  • Vergi indiriminin hesaplanmış olduğu döneme ait kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gerekli olan zamandan sonraki herhangi bir tarihte kesinleşmiş bir yargı kararı tarafından ortadan kaldırılmış olması durumunda ilgili tarihte kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe göre indirim şartlarının oluşmayacağından bu döneme ilişkin bir indirimden faydalanılması mümkün olmayacaktır.
  • Ayrıca, ilgili hesap dönemine ait Kurumlar Vergisi beyannamesinin verilmesi gereken süreden sonraki bir tarihte kesinleşen yargı kararıyla tamamen kaldırılmış olması durumunda, söz konusu tarhiyatın, sonraki hesap dönemine ilişkin olarak verilecek Kurumlar Vergisi beyannamesinde indirimden yararlanılmasını engellemeyeceği, anlaşılmaktadır.

VERGİ İNDİRİMİ KONUSUNDA GENEL BAKIŞ

Vergi indirimi düzenlemesinde örneğin MTV borcu dikkate alınmazken bin liranın üzerinde özel usulsüzlük cezasına ait olan borçlar dikkate alınıyor. İstanbul mali müşavir firması olarak kısaca toparlamamız gerekirse şu şekilde diyebiliriz.

Maliye bakanlığının görevine bakarsak vatandaşların vergilerini eksiksiz ve tam bir şekilde ödemelerini sağlamaktır. Buna göre Türkiye’ de düzenli ödeme bir istisnai durum düzensiz ödeme ise kural haline gelmiş durumda. Buradan yola çıkacak olursak vergide adaleti sağlamak önemli bir konu ve düzenli bir şekilde vergisini ödeyen insanların gönlünü almak maksadıyla getirilmiş olan bu yeni düzenleme de 1 milyon liranın indirimde üst sınır olarak kabul edilmesinin de biraz mantığa sığmıyor gibi.

Bir önceki yazımız olan TÜRMOB Nedir ve Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde TURMOB, turmob görevleri ve türmob görevleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 23 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir