Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Yeni İşyeri Açacak Olanlara KOSGEB Desteği

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Devlet yeni iş hayatına katılmak isteyen kişilere farklı çeşitlerde destekler veriyor. 2018 yılında da ticari hayata atılmak isteyenlere KOSGEB devlet desteğini 14 sektörde sürdürüyor. KOSGEB’in bu desteklerine başvuru içinde Türkiye’nin her şehrinden başvurular bekleniyor. Üstelik bu şekilde bir girişime hazırlanan ve girişim içerisinde olanlara KOSGEB’in yanı sıra bankalarda destek veriyorlar. Özellikle genç girişimcilerin ekonomiye katkı sağlamasını hedefleyen bu projede merak edilen tüm bilgileri de sizinle paylaşmak istedim.

Yeni yani sıfır bir işyeri açacak olanlar bu kredilerden kullanarak zaman içerisinde işlerini de büyütebilme ihtimaline kavuşabileceklerdir.

KOSGEB İŞYERİ AÇMA KREDİSİNE NASIL BAŞVURULUR?

Devlet çeşitli dönemlerde esnafa destek sağlayabildiği gibi teşviklerde de bulunmaya devam ediyor. Buna göre KOSGEB üretime dayalı olarak yeni girişimcilerin önünü açmak adına da belli miktarlarda ödemeler yapıyor. Bu ödemeler ise 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi şeklinde değişebiliyor. Üstelik daha önce de işyerini açtıktan sonra başvuru kabul eden kurum Şubat 2017 itibariyle işyerini kurmadan da KOSGEB girişimcilik kredilerine başvuruları almaya başlamıştır. İşyeri açma kredisi devlet tarafından da desteklenmiş olduğundan dolayı bir hibe olarak nitelendirilir ve bu miktarlarda bir faiz söz konusu olmaz.

Peki, KOSGEB işyeri açma kredisine nasıl başvurulur?

Her kredi ve destekte olduğu gibi KOSGEB kredisine başvurularda da bir takım şartlar aranıyor. Bu şartların yerine getirilmesi zorunlu olduğundan dolayı da bu şartlara uyulmaması halinde kredi onayı verilmez. Fikrinizi hayata geçirmek ve planlamalarınızı doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız mutlaka bu krediden faydalanmanız gerekecektir.

İŞYERİ AÇMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

Bu soruyu merak edenlere hemen belirtelim öncelikli olarak yeni işyeri açacak olanlara devlet KOSGEB kapsamında destek veriyor. Bunun içinde girişimcilik ve eğitimlere katılmak ve daha sonrasında sertifika almak gerekiyor. Eğitimler Türkiye’nin her şehrinde verilebiliyor. Ancak zamanlama bakımından farklılıklar söz konusu olabilir. Bu eğitimler sırasında 32 saatlik bir girişimcilik eğitimi alıyorsunuz. Kurumun sitesine girdiğiniz zaman sizin için en yakın olan eğitim yerlerini ve eğitim zamanlarını da burada görebilirsiniz. Eğitimi tamamladıktan ve sertifikanızı da aldıktan sonra başvuruşunuzu KOSGEB internet sitesi üzerinden evraklarınızı da tamamladıktan sonra yapabilirsiniz.

DEVLETİN VERDİĞİ FAİZSİZ KREDİ FIRSATLARI

KOSGEB desteleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından veriliyor. Bunun içinde yeni bir iş yeri açacaksanız öncelikli olarak amacınızın devlet ekonomisi kalkındırmak olduğunu bilmelisiniz. sizin sayenizde üretim yükselecek ve size verilen teşvikle birlikte istihdama da katkı sağlamış olacaksınız. Modern dünyanın gereklilikleri arasında ve de ülkelerin ayakta durması konusunda istihdam önemli bir ayrıcalıktır. Ülke vatandaşlarınıza ne kadar çok istihdam kapısı açabilirseniz ileriye yönelik olarak planlamanız ve ekonominiz de aynı oranda güçlü olmaya başlayacaktır. Bu uygulama yalnız bizim ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde de uygulanabilmektedir. Dolayısıyla bu şekilde teşvik ve desteklerden yararlanarak iş hayatına atılmış ve başarılı olmuş pek çok insanı da görebilmek mümkündür.

İŞ YERİ AÇMA KREDİSİ VEREN BANKALAR

Yeni bir iş kuracak olanlara KOSGEB’in yanı sıra bankalarında kredi verdiklerini belirtmiştik. Bu bankalara kısaca bakacak olursak şu şekilde belirtebiliriz. İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Denizbank, Odeobank, TEB, Şekerbank, Ziraat Bankası, Halkbank

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 22 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir